sobota, 12 grudnia 2015

Evernote

Evernote jest to aplikacja internetowa, służąca do tworzenia różnego rodzaju notatek i gromadzenia ich w wygodny i przejrzysty sposób. 

Właściciel tego programu zachęca na jego stronie słowami: Od inspiracji po osiągnięcie. Evernote to miejsce, w którym Twoje dzieła nabierają kształtu. Pisz, zbieraj, znajduj i przedstawiaj, wszystko w jednym miejscu..


(logo aplikacji Evernote)

Jak w przypadkach innych programów, także i w Evernote mamy możliwość zakupienia wersji szerszej, odpłatnej. Skupmy się jednak na wersji darmowej - BASIC.


BASIC - wersja darmowa

Aplikacja z zieloną ikonką jest przyjemna dla oka, a jej czytelność w obsłudze nie sprawia użytkownikom większych problemów. 
Aplikacja ma swoją polską wersję i ok 250 tys. użytkowników w Polsce. 
Na świecie istnieje w 22 wersjach językowych. 
Funkcjonuje na wielu urządzeniach, jak i w Internecie. 
Ułatwia to dostęp do notatek w każdym momencie i miejscu.

Evernote jest dostępny na urządzenia przenośne:


  • iPhone
  • iPad
  • iPod Touch
  • Windows Phone
  • Windows 8 (Touch)
  • Android
  • BlackBerry
  • WebOS

Pulpit:


  • Mac OS X
  • Windows 

Zobrazowane niektóre funkcje aplikacji


Plusy i minusy:

Z poziomu strony startowej aplikacji możemy stworzyć nową notatkę, zajrzeć do istniejących, lub przeszukać zawartość według tagów. 


Każde z urządzeń, na którym mamy konto Evernote, synchronizuje utworzone w nim notatki, dzięki czemu niezależnie od miejsca i sprzętu wszystkie dane aktualizowane są za sprawą dostępu do Internetu. Nie musimy ściągać Evernote, żeby mieć do zasobów swojego konta. Wystarczy hasło.

Posiadając aplikację zainstalowaną na dysku, mamy możliwość tworzenia notatek lokalnych. Uzyskując dostęp do Internetu, takie notatki automatycznie zostaną zsynchronizowane z kontaktem Internetowym w Evernote. 

Jeśli jednak chcemy, by jakaś notatka została  tylko w pamięci lokalnej, dla  Evernote to żaden problem: wystarczy w odpowiednim miejscu w ustawieniach zaznaczyć, by dana notatka nie uległą synchronizacji. 

Ważne notatki zabezpieczymy dodatkowym hasłem.

Treść notatki można formatować jak w większości edytorów tekstu, zmieniając rozmiar i krój czcionki, tworząc listy i tabele. Ciekawą opcją jest ewentualność utworzenia listy zadań dodając pola do odznaczenia

Do notatek można też dodać zdjęcia oraz pliki dźwiękowe, a nawet pliki PDF. Niestety tylko w wersji płatnej możemy dodawać dowolne inne pliki.    

Nożyczki sieciowe (Web Clipper) służą do dodawania interesujących nas fragmentów stron internetowych i robienia z nich notatek. 

Do porządkowania notatek służą notatki i znaczniki. Jedna notatka może być przyporządkowana do jednego notatnika, ale może za to posiadać wiele znaczników. Przykładowo przepis na danie   może należeć do notatnika przepisy,przy czym będzie posiadać znaczniki: mięso, 30min, sosy.

W znacznikach  można tworzyć podgrupy, niestety nie jest to funkcjonalne uporządkowanie, ponieważ mimo nadrzędnego znacznika mięso i podrzędnych w nim wołowina, wieprzowina, wchodząc w mięso, zobaczymy tylko notatki z powyższym znacznikiem. 



Poniżej video, które ułatwi zrozumienie działania Evernote:




autor: Aleksandra Kotela

Dziennikarstwo, semestr V

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz